Hlazení duší

Umíte se na chvíli zastavit, zaposlouchat se do zvuků kolem nás a na chvíli jen tak rozjímat?  Taky se vám stává, že si nedopřejete sami pro sebe zastavit čas, vypnout televizi, odložit domácí povinnosti a relaxovat?

A přitom stačí tak málo…Zavřít oči, nechat se unášet vzpomínkou, která v nás vyvolává příslib dávné nostalgie, máme chuť se znovu ponořit do krásného zážitku, té sladké emoce…Tak rádi bychom vrátili čas a prožili znovu úžasné chvíle radosti, lásky, touhy, nového poznání. Jsme pohlceni rychlým tempem žití a stále odsouváme prožitky a čekáme, až jednou přijde „ta chvíle“ a budeme šťastni. Jak běží nitka našeho života, naše očekávání se mnohdy nenaplní a jsme zaskočeni sami sebou.  Jak s tím naložit?

Judihui / Pixabay

Už jste někdy přemýšleli, jak pohladit svoji duši?  Jsme nastaveni na to, aby nás přirozené zvuky přírody harmonizovaly, nabíjely energií, ať při bdění či spánku. Cvrlikání ptáků, šumění listů na stromech, zurčení potůčku či šplouchání moře nás spolehlivě přivede k odpočinku a duševnímu zklidnění.

Už jste někdy slyšeli zpěv delfínů či velryb? Anebo zpívající mušli? Rozezvučeli jste tibetskou mísu či bubínek? Kdy naposledy jste si zazpívali?

Není nic jednoduššího, než si stanovit pravidelné chvilky „ pro hlazení duše „. Procházka za deště či větrného počasí, nad knihou, která potěší, s relaxační hudbou, s partnerem – kdy si sdělujete věci, které neříkáte každý den, meditace s myšlenkami na hony vzdálené.

Jak dlouho jste nedrželi v ruce štětec a barvu? Že neumíte malovat? Co na tom? Při malování či práci s hlínou pocítíte úžasnou volnost a svobodu, která má neomezené možnosti. Alespoň na chvilku se proměňte s dychtivostí malého dítěte v člověka bez zábran, který v tuto chvíli nic nemusí a oddává se naplno tomu, co právě dělá.

Kdy naposledy jste se smáli, až jste se za břicho popadali? Smáli se tak, až vám tekly slzy a cítili jste se uvolněně a bylo vám velmi dobře?

A co takhle vytáhnout hru:“Kloboučku hop?“ Anebo si zahrát Kanastu?

Vy sami jste tvůrci svého osudu, autoři vašeho života. Máte v sobě všechny schopnosti, které potřebujete pro plnohodnotný život.

Nemarněte svůj čas čekáním na ten vysněný život, až budete opravdu šťastní. Mnohdy si nahrazujeme ten pravý pocit štěstí v autech, nových domech, kariéře či v partnerech. A říkáme si: „Až dostuduju, až vyhraju ve Sportce, až najdu toho pravého muže, až budeme mít větší byt, až budeme mít více peněz“. Hledáme viníka za nepodařený život, ale ve skutečnosti musíme hledat pravou příčinu sami v sobě.  Neexistuje univerzální štěstí. Pro někoho je štěstí, když vystuduje vysněný obor, druhý utíká do přírody, další je šťastný při sportu. Štěstí je naplnění našich potřeb, které máme nastaveny každý jinak. Všichni toužíme po rodině, lásce a úspěchu, ale každý použije jinou cestu k jejich dosažení. Je dobré znát svoje potřeby a potřeby partnera, našich dětí a navzájem je naplňovat.

Hledejme to, co nás těší a dělejme to, co nás skutečně baví. Uskutečněme své sny a buďme šťastní….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *