Umění odpustit

Umění odpustit

 

Jak kráčíme životem, prožíváme tu šťastné období, tu období neúspěchu, mnohdy se vznášíme na obláčku a někdy si říkáme, že už to není k vydržení.

Taky se Vám stává, že se s některými lidmi cítíte úžasně a s určitými lidmi nevydržíte ani minutu? Nemáte si co říci a marně hledáte téma k rozhovoru? A co horšího, máte za sebou zkušenost, že vás v životě někdo velmi zklamal a nechcete ho ani vidět?

Odpuštění

 „Umění odpustit „ je velmi důležité pro naše duševní zdraví.  Pokud máme v souladu vnitřní harmonii našeho podvědomí s fyzickou schránou našeho těla, vyhneme se závažnému onemocnění.

Každé chování má pozitivní záměr a toto sdělení nám může pomoci si každou nepříjemnou situaci konfliktu „přerámcovat“ a podívat se očima druhého člověka. Můžeme se zeptat sami sebe:“Co ho vede k jeho chování?“

Proces odpuštění může být vázán na naši víru a zpovědí či meditací odlehčíme své psychice sužované výčitkami svědomí.

Velmi účinné jsou techniky  NLP(neuro lingvistické programování). Klientka Jana se mi svěřila při terapii, že ji velmi sužuje napjatý vztah s tchyní, která ji dostatečně nerespektuje a vše řeší pouze se svým synem. Po skončení terapie –  při které odpustila tchyni a manželovi – klientku zaplavil pocit štěstí a radosti.

 Odpustit neznamená souhlasit s chováním či jednáním druhého člověka, děláme to především pro sebe, pro své zdraví.

 

Čím hlubší je citový vztah, tím snáze se odpouští – což je paradox, neboť právě chyby těch, které nejvíce milujeme, nás nejhlouběji zraňují.

 

 Malichernosti je lépe odpouštět ihned – tím se vyhneme pocitu zloby.

Vážnější prohřešky se nedají promíjet donekonečna, tím bychom znevážili sami sebe.

Partnerský či manželský život přináší různá úskalí  – mnohdy nás iritují stále opakující se „poklesky“. Pokud si dokážeme přerámcovat tyto situace – „můj muž je neuvěřitelný bordelář „ na hlášku „ je bordelář, avšak umí tak úžasně vařit“ – dokážeme se nad to povznést a uvědomit si tu lepší stránku toho druhého – bude se nám žít lehčeji.

Stáří je náročné pro seniory i jejich okolí. Mnohdy nám jejich vrtošivost přerůstá přes hlavu, je dobré si však uvědomit, kolikrát museli různé naše maléry a hlouposti odpustit oni nám. I závažné křivdy je důležité odpustit, aby lépe zvládli stárnutí a umírání.

Mnohdy je pro nás těžké odpustit svým dospělým dětem, kteří nás zklamali. Mají právo „žít svůj život“, i když se nám to nelíbí. Je důležité respektovat jejich potřeby, sny a přání.

S přáteli si odpouštějme navzájem vždy a všechno. Nejtěžší je pro nás odpustit nepříteli, avšak musíme to udělat kvůli sobě. Jinak nejsme schopni požívat plnohodnotně svůj život a stále se vracíme ke staré křivdě.

Odpusťme také sami sobě. Mějme na mysli, že vše děláme s nejlepším úmyslem.

 Odpuštění1

Každý neúspěch je zpětnou vazbou, kdy testujeme nové způsoby chování.

 Záměr komunikace není jen to, co máme v úmyslu, ale také reakce, kterou dostaneme. Je dobré se přiblížit „ mapě“ toho druhého. Efektivní komunikace je velmi důležitou složkou našeho života.

S pomocí NLP jsme schopni žít kvalitní život ve všech sférách. Získáme tak větší kontrolu nad sebou, více svobody. Odpuštění odráží velkorysost a vyspělost naší osobnosti.

Odpuštění 2

Naučme svoje děti rituál chyba – omluva – náprava – odpuštění, aby se řídily našim vzorem správně odpouštět. Aby poznaly, jak je nepříjemné, když se někdo na někoho zlobí a jaká je to úleva, když dojde k odpuštění.

Nekažme si život zbytečnostmi, vnímejme sami sebe a ty druhé s úctou a respektem, změňme negativní výsledek na pozitivní rychle a snadno.

Můžeme získat to, co si přejeme a po čem toužíme. Máme k tomu všechny zdroje, které potřebujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *